Burj Khalifa


Burj Khalifa

Selamün Aleyküm dostlar..

Yine bir mühendislik harikasıyla karşı karşıyayız.Dubai, kimin ütopyasından yola çıkılarak yapılmıştır bilinmez ama sanki bir ütopya kentini dünyamıza yapmayı başarmışlar.Palmiye Adaları, Burç El Arap ve Üzerine durduğumuz mühendislik harikası olan Burj Khalifa bu ütopyanın dünyamızdaki muhteşem yapılardan yalnızca bir kaçıdır..

Petrolün gücü dubai’de hissedilince bir kaç arabın aklı çalıştı ve tahminen denildi ki;”Olooom burada her yer çöl ve kimse sahra’ya hasret  değil.. hele de Deve ve sıcağa hiç hasret değil.. Bize birşeyler lazım.. adı şimdilik lazım değil ama bir şeyler lazım işte dubai’yi dubai yapacak ve bunun sayesinde el ile gösterilecek hayranlık bırakması lazım ”  diyerek bu işin temellerini böylece atmış olmaları muhtemeldir..

Burj Khalifa binası Adını Halife Bin Zayid El Nahyan’dan almıştır.21 Eylül 2004 inşaatına başlanam bina 4 Ocak 2010’da  açılışını yapmıştır.Yapımında 1,2 milyar dolar para gitmiştir.. Vayyy anasınııı  bee :)

828 metrelik yüksekliğe sahiptir ve 160 katı kullanılabilir bir yapıdır. Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapılmıştır. Bu da dünyada ilk defa betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırmıştır. Ayrıca binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamıştır. Köşeleri ise keskin değil, dairesel birleşimlerle yapılmıştır. .

Video’da çok daha fazlası var;

Bir de şu var;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s